İTSO’DA ‘ENDÜSTRİ 4.0 TOPLANTISI; ‘DEĞİŞİM KAÇINILMAZ!’


İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen ve Siemens Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Ersoy’un konuşmacı olarak katıldığı ‘Endüstri 4.0’ konulu bilgilendirme toplası düzenlendi. Hızla gelişen teknolojiye ayak uydurmak isteyen ülkeler arasında kıyasıya mücadeleler devam ederken, özellikle elektronik çağdaki yenilikler, yeni buluşlar, yeni üretilen mamullerde rekabet ile birlikte ucuzlukları da beraberinde getiriyor. Tüm bu gelişmeler ışığında Siemens Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Ersoy’un konuşmacı olarak katıldığı ‘Endüstri 4.0’ konulu toplantıda katılımcılara Endüstri alanındaki son gelişmeler anlatıldı. İTSO ev sahipliğinde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısı ise yoğun ilgi gördü.

‘GENÇLERİMİZİ ENDÜSTRİ 4.0 GEREKSİNİMLERİ DOĞRULTUSUNDA YETİŞTİRMELİYİZ’
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, toplantı öncesi yaptığı konuşmasında; “Farklı sektörlerin değer kazanması, dış ticaret yöntemlerinin yenilenmesi ve bu yeniliğe adapte olan ekonomilerin büyümesi; mevcut sistemde oldukça önemli değişiklikler yaşanmasına sebep olacaktır. Akıllı hale gelemeyen cihazların, süreçlerin, üretim ve tedarik kanallarının önemini yitireceği ve varlığını devam ettiremeyeceği de öngörülmektedir. Endüstri 4.0’da üretimin; hayata geçen fikirlerle ve firmaların inovasyon kapasiteleriyle doğru orantılı olacağı tahmin edilmektedir. Yani, insanların kas gücü yerine entellektüel birikimleri ile bazı değerler yaratacağı düşünülmektedir. Ülkemizin bu sürece adapte olabilmesi için öncelikle işgücü kalifikasyonunun artırılması gerektiğini düşünüyoruz. Genç nüfusa sahip ülkemizde gençlerimizi Endüstri 4.0’ın gereksinimleri doğrultusunda yetiştiremezsek, başa çıkılması güç sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. İşsizlik oranı artarken, karşılanamayan nitelik gerektiren açık pozisyonların da giderek artması mümkün olabilir. Ülkemiz için dördüncü sanayi devriminde başarıyı yakalamanın yolu eğitimden geçiyor. Aksi takdirde gelişmiş ülkelere göre düşük olan işgücü maliyetimizin sağladığı avantajın hiç bir önemi kalmayacak. Dolayısıyla eğitim sisteminin endüstri 4.0 gereksinimleri doğrultusunda revize edilmesi, ayrıca firmaların da mevcut personellerinin eğitimlerine yatırım yapması gerektiğini düşünmekteyiz” şeklinde ifadelere yer verdi.

ENDÜSTRİ 4.0’I ANLATTI
İTSO Halil Şahin Meclis Salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak katılan Siemens Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Ersoy, ‘Endüstri 4.0’ı sinevizyon destekli olarak anlattı. Ersoy konuşmasında, ülkeler arasında hızla gelişen teknolojik yenilikler, yatırımlar ve rekabetlere dikkat çekerek, Türkiye’nin de bu gelişimden istifade etmesi gerektiğine dikkat çekti. Türkiye’nin yeni sanayi devrimine geç kalmaması için atması gereken adımları detaylı bir şekilde anlatan Ersoy konuşmasını şu başlıklarla sürdürdü: “Ülkemizde Endüstri 4.0 konusunun geçen yılla yapılan kıyaslamaya göre bu yıl daha çok konuşuluyor olduğunu söyledi. Ersoy, Google arama motoru verilerinden alınan bilgilere göre Endüstri 4.0 konusunda ciddi arama artışları görüldüğünü bunun da “Türkiye’de Endüstri 4.0 artık konuşuluyor” anlamına geldiğini belirtti.
Ersoy, son Davos toplantılarında da Endüstri 4.0 ifadesinin bir motto olarak ele alındığını kaydederek, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde bu yıl Endüstri 4.0 konusunun forumlarda ele alındığını hatırlattı.

‘NEDEN İHTİYAÇ VAR?’
Sanayi devriminin süreçlerini ele alarak sunumuna bir giriş yapan Ali Rıza Ersoy, 3. Sanayi Devrimi’nin IT ve elektroniğe dayalı olduğunu hatırlattı. Ardından da soru sorarak devam etti: “Şu anda her şey yolunda. Tamam. Her şey yolundayken neden bir 4’üncü devrime ihtiyaç olsun? Çok ciddi bir tehditten dolayı 4’üncü devrimi yaratıyoruz. Türkiye’nin de ekonomik olarak batıda yer aldığını hepimiz kabul ediyoruz. O halde bu tehditin ortasında Türkiye de var. 2006 ile 2011 yılı arasındaki sanayi üretimi karşılaştırmasına bakıldığında Çin tehditini görüyoruz. Doğunun sanayi üretimi anlamında batıyı çok geçtiğini görüyoruz. Doğunun batının elindeki krallığını kaptığını görüyoruz. Bu tehdit hepimize.”

‘ÇİN TEHDİTİNE KARŞI DÖNÜŞÜM ŞART’
Ali Rıza Ersoy, Endüstri 4.0’ın kısa sürede ulaşılacak bir hedef olmadığını ancak bunun gelip geçici bir heyecan da olmadığını belirtti. Ersoy, Çin’in 27 farklı Avrupa ülkesinin sanayi üretim rakamlarına yaklaşıp, 2016 yılında ise aynı seviyeye ulaşıp, aşmasının yarattığı tehdite karşı Endüstri 4.0 stratejisinin oluşturulduğunu söyledi. Batı’nın, 200 yıldan fazla süredir sürdürdüğü endüstriyel üretim gücü hükümdarlığını Doğu’ya kaptırma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Ali Rıza Ersoy, Endüstri 4.0 konusunda Türkiye’deki gelişmelerden örnekler verdi: “Türk -Alman Üniversitesi Mekatronik öğrencilerine lisans eğitiminde Endüstri 4.0 dersi koydu. İzmir’de bir üreticimiz Endüstri 4.0 departmanı açtı. Ben gelecek ile ilgili inanılmaz derecede iyi niyetliyim. Ülke yol haritası belirlenirken, tahminimce kamu, sonbahar aylarında YÖK’ten, üniversitelerden Endüstri 4.0 için önemli görevler isteyecek. Süreç 30 yıl ise önümüzde önemli sayılacak bir süre var. Geleceğin meslekleri tek bir konuya dayalı meslekler olmayacak. Birkaç dalın birlikte işlendiği bugün olduğundan çok daha kompleks hale gelecek.”
İTSO ‘da düzenlenen toplantıya, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, DASİDEF Yönetim kurulu Başkanvekili Faruk Ekinci, DASİFED Başkanı Mehmet Kılıçlar, Siemens Genel müdür yardımcısı Ali Rıza Ersoy, İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen, İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter, İTSO yönetim kurulu üyeleri Bülent Seküçoğlu, Necat Özkaya, Gassan Kuran, M.Ali Bulut, Okan Belli, İTSO Meclis üyeleri, akademisyenler, iş adamları ve davetliler katıldılar. Haber: Yılmaz AKPINAR