‘ÜSGEÇİT YAPILACAK!’


İskenderun Teknik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Cırtıman Kavşağı’nda meydana gelen ölümlü kaza sonrasında, ‘üsgeçit’ tartışmaları nedeniyle sorumluluğun Belen Belediyesi’nde olduğu yönündeki eleştirilere, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu’dan yanıt geldi. İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’ndeki basın toplantısında, “Birimizin canı yansa bizim de canımız yanıyor. O kavşakta yapılması planlanan üstgeçitin sorumluluğu Karayolları’na aittir. Biz bugüne kadar Karayolları ile görüşerek, Belen’de birçok üstgeçit yapına katkı sunduk. Bu elim kaza öncesinde de Tosyalı Cami ve kızımızı kaybettiğimiz Cırtıman kavşağı önünde iki adet üstgeçit için girişimlerimiz oldu. Karayolları her iki köprüyü de programına aldı” diye konuştu. Başkan Vurucu ayrıca, ‘Kaçış Rampası’ için belirlenecek noktada karayollarına girişim başlatacaklarını vurguladı. Başkan Vurucu, İGC’deki toplantıda, “İlçemiz sınırları içerisinde E- 91 Karayolu üzerinde meydana gelen trafik kazalarının belki de en acı ve elim olanlarından birini daha yaşamış olmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz. 3 Ocak 2017 Salı günü akşam saatlerinde meydana gelen kazada henüz eğitimine devam eden yavrularımızın olması bu acımızı daha da derinleştirmiştir. Hayatını kaybeden evladımız Eda Tütüncü’ye Allahtan rahmet, kederli ailemize başsağlığı diliyorum. Aynı kazada yaralanan ve halen tedavisine devam edilen Rabia Turhan kızımıza da acil şifalar diliyor, tez vakitte sağlığına kavuşması için dua ediyoruz” dedi.

‘PROTOKOL, PEYZAJ DÜZENLEMESİNİ İÇERİYOR’
Başkan Vurucu, “Bu elim kaza sebebiyle bazı yayın organlarında Belen Belediye Başkanlığımız aleyhine asılsız ve gerçek dışı haberler yapılmış; kederli ailelerimizi yanıltan ifadelerde bulunulmuştur. Gençek şu ki, Protokol, İdaremiz ile Karayolları arasında imzalanmıştır. Ancak konusu içeriğinde de belirtildiği üzere, ‘Karayolları sorumluluğunda bulunan yolun 817-04 KK no’ lu İskenderun (Kırıkhan- Antakya) DYA yolunun 1+000 ile 26+000 km arasında bulunan, karayolları kamulaştırma sahası içinde, Belen Belediye Başkanlığımızca peyzaj düzenlemesi ve ağaçlandırma çalışması yapılması işidir. Aynı protokolün 4. maddesinin 8. bendinde ise ” Çalışmanın Yapımı Esnasında Veya Sonradan, Protokole Konu Çalışmadan Dolayı, Üçüncü Şahıslara Ait Can, Mal Ve Mülklerde Meydana Gelecek Hasar, Zarar, Ziyandan Belen Belediye Başkanlığı Sorumlu Olacaktır” hükmü yer almaktadır. Şimdi bu haberi yayınlayan ve haber metnini hazırlayan ilgililere sorarım; Olay saati kaza mahallinde miydiniz? Kazanın meydana geldiği esnada veya kazadan önce, ‘kaza yerinde’ herhangi bir peyzaj çalışması yapılmış mıdır ya da hali hazırda devam eden herhangi bir çalışma var mıdır? Kazanın meydana gelmesindeki etken nedir? Herhangi bir peyzaj çalışması sebebiyle mi kaza oluşmuştur? Değerli arkadaşlarım, sizler de bilirsiniz ki; habercilikte, hiçbir haber, doğruluğundan emin olunmadan yazılamaz. Zira protokol metnini dahi yayınlayan arkadaş, gözden kaçırmış olacak ki; sorumluluğun atfedilmesindeki gerekçe açıkça protokolde izah edilmiştir” dedi.

‘BİZİM MESELEMİZ ÇÖZÜM ÜRETMEK’
Başkan Vurucu, “Burada sorumluluğun kimde olduğu elbette önemli. Ancak gerçek sorumluların belirtilmesi şartıyla. Ben bu açıklamaları yapmaktan utanç duyuyorum. Çünkü bizim meselemiz, bu kazaların neden kaynaklandığını bulmak, çözümler üreterek, bir daha böyle acı olayların yaşanmasına engel olabilmektir. Bir kez daha meydana gelen kaza sebebiyle hayatını kaybeden evladımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralı evladımıza da acil şifalar diliyor, kederli ailelerimizin acısını yürekten paylaşıyorum. Böylesi hadiselerin bir daha tekerrür etmemesi en büyük temennimizdir” diye konuştu.

‘KENT MEYDANI YAPACAĞIZ’
Başkan Vurucu, Belen girişinde bir Kent Meydanı yapılacağını belirterek, “Kent Meydanı projesi de önceliklerimiz arasında. Belen’n sosyal dokusunu değerlerini artırmaya çalışıyoruz. Burada semt pazarı da yapacağız. Bu insanlarımızın trafiğe takılmadan geçişlerini sağlayacak bir üstgeçit yaptıracağız. Takdir ederseniz ki, yukarıda üstgeçit yaptık, ama pek rağbet gördüğünü söyleyemem. Bazı bölgelerde altgeçit yapmayı düşündük, ancak zemin ve koşullar elverişli değil. Sürücülerimiz de lüften dikkatli olsun. Hızdan kaçınalım. Bazı kavşaklarımız var ki, sıfır görüş mesafesinde. İnsanlarımızın hayatını önemsiyoruz” dedi.

GÜZELYAYLA YENİDEN ‘SOĞUKOLUK’ OLUYOR
Belen Belediye Meclisi’nde bazı mahallerde isim değişikliğine gittiklerini anımsatan Başkan Vurucu, “Güzelyayla’yı hepimiz Soğukoluk diye biliyoruz. İsim değişikliğini meclise taşıyacağız. Bu arada İSSUME Mahallesi ‘Bahçelievler’ olsun diye karar aldık. Ardından tepkiler geldi. Oysa İSSUME Konutları’nın ismi değişmiyor ki? Sadece mahalle ismini değiştireceğiz” dedi.

‘RADAR MEVKİ YATIRIMCIYA AÇIK’
Kış turizmi hakkında bilgiler veren Başkan Vurucu, “Radar mevkiinde doğayla bütünleşen çok güzel bir alan var. Burada Teleferik yapılabilir. Ayrıca Kış turizminden faydalanmak isteyen yatırımcılar olabilir. Gelsinler, bu güzelliği görsünler. Her türlü kolaylığa hazırız. Hatay Büyükşehir Belediyesi burada Teleferik yapmak isterse, destek vermeye hazırız” diye konuştu.

‘BÜYÜKŞEHİR’E AİT YOLLAR KÖTÜ’
Başkan Adnan Vurucu, yükümlülüğünde olan yolların Mart ayından sonra asfaltlanacağını belirterek, “Belen’de yolların yüzde 60’ı Büyükşehir’e ait. Ancak hiçbir çalışma yapmıyor. Bu konuda defalarca istişare içinde olduk. Nedense yanaşmıyor. Altyapısı tamamlanan yollarımız için Mart ayında asfalta başlıyorum. Ben bize ait olan yüzde 40’lık bölümde her türlü çalışmayı başlatıyorum. Büyükşehir Belediyesi de geriye kalan yollarda lütfen gerekli özeni göstersin, çalışmayı başlatsın” dedi. Haber: Yılmaz Akpınar