LİMAN GİRİŞİNE POLİS NOKTASI


Liman Tesislerinde karşılaşılan güvenlik sorunları ve çözüm önerilerinin ele alındığı toplantıda konuşan Deniz Limanları ve Hudut Kapıları Emniyet Müdürü Doğan Özer, hudutların, gemi ve liman tesislerinin güvenliğine ilişkin yeni tedbirlerin alınması konusunda çalışmalar yapıldığını ve yerinde incelemelerde bulunulduğunu, özellikle limana yanaşan gemilerdeki personellerin, yolcuların giriş ve çıkışlarında liman içerisinde oluşturulacak polis noktalarındaki kontrollerle yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçileceğini söyledi.
İMEAK İskenderun Deniz Ticaret Odası Konferans Salonu’nda; ‘Limanlar ve Hudut Kapıları’ konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Hatay Vali yardımcısı Erol Özkan Başkanlığında düzenlenen toplantıda, İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit, Doğu Akdeniz Ticaret Bölge Müdürü Ali Aygün, Emniyet Genel Müdürlüğü Deniz Limanları ve Hudut Kapıları Emniyet Müdürü Doğan Özer katılımcılara bilgiler verdi. Toplantıya, Hatay Vali yardımcısı Erol Özkan, İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit, Doğu Akdeniz Ticaret Bölge Müdürü Ali Aygün, Emniyet Genel Müdürlüğü Deniz Limanları ve Hudut Kapıları Emniyet Müdürü Doğan Özer, İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Zeki Balcı, İskenderun İlçe Jandarma Komutanı J. Yüzbaşı Ferit Gül, İskenderun Sahil Güvenlik Komutanı Kıdemli Binbaşı Çağın Taşkın, İskenderun Liman Başkanı Özkan Alkaç, İMEAK İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Bülent Kavsak ve Yönetim Kurulu üyeleri, Liman yetkilileri ve Acente temsilcileri katıldı.

‘HER DURUMDA GEMİLER ARANABİLECEK’
Toplantıda katılımcılara bilgiler veren Deniz Limanları ve Hudut Kapıları Emniyet Müdürü Doğan Özer, “Uluslararası sularda çalışan gemiler için liman kontrollerinin önemi denizcilik sektöründeki herkesçe bilinmektedir. Türkiye olarak Liman ve Hudut kapılarımızda bugüne kadar yapılan uygulamalardan doğan aksaklıkları dikkate alarak bazı yeni uygulamalar getiriyoruz. Örneğin limanlarımızın girişinde kontrol ve güvenlik amacıyla polis noktalarımız bulunacak” diyerek, şu açıklamaları yaptı: “Liman tesisinde güvenlik önlemleri ve işlemleri; yolcular, gemi, gemi personeli ve ziyaretçiler, mallar ve hizmetler için en az müdahale gerektirecek veya onlar için en az gecikmeye neden olacak şekilde uygulanacaktır. Yürürlüğe giren yönetmelikle, artık gerek duyulan her durumda gemiler aranabilecek.”

‘TÜM ÇALIŞMALAR HIZLI OLACAK’
İçişleri Bakanlığı ve Gümrük Bakanlığı birlikte eşgüdümlü bir şekilde hareket ettiklerini de vurgulayan Özer; “Yapılacak çalışmalar yaşanan sorunların çözümü içindir. Bakanlıklar arasındaki koordine ile tüm çalışmalar hızlı olacaktır. Hiçbir kurum ve kuruluşa yapılacak yeni düzenlemelerde yük olunmayacaktır. Zaten gemi kaptanları limana yanaşmadan 24 saat önce manifestolarında tüm listeyi bildiriyorlar. Bizlerde buna göre gereken incelemeleri yaptıktan sonra önlemlerimizi alıyoruz ve gereken kontrollerimizi yapıyoruz. Türkiye ihracatı için büyük önem taşıyan limanlarımızı güvenli hale getirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

‘8 LİMANA HUDUT KAPISI’
Hatay’da Uluslararası gemi trafiğine açık 15 liman olduğuna ve bunlardan sadece birinde Hudut Kapısı bulunduğuna da dikkat çeken Özer, bölgenin önemine de vurgu yaparakşu açıklamaları yaptı: “Limanlarımız önemli ticaret merkezlerimiz. Ülkemizin dış ticaretinin %80’i limanlar üzerinden gerçekleşiyor. Hatay Bölgesi İskenderun Körfezi’ndeki limanlarımız Türkiye’deki en önemli lokasyonlardan bir tanesi. Önümüzdeki dönemlerde yapılacak otoyol projeleri ile Güney Doğu Bölgesi’ne hızlı erişim sağlanması projelendirilmiştir. İleriki dönemlerde Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nden gelecek olan ticari malların da buradan gönderilmesi söz konusu. Bu bölge daha da önemli hale gelecek yük daha da artacak. Bizim amacımız bu ticareti engellemek veya zorlaştırmak değil, aksine daha da kolay hale getirmektir. Bu nedenle İskenderun Limanı gibi 8 limanımızda hudut kapısı yapacağız. Bu çalışmalar sonuçlanıncaya kadar uygulama eskisi gibi devam edecektir” diye belirtti. Haber: Yılmaz AKPINAR