İMO 62. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI


İnşaat Mühendisleri Odası’nın kuruluşunun 62. Yıl dönümü, İskenderun İnşaat mühendisler Odası tarafından düzenlenen gecede kutlandı. Gecede, eski başkanlar, ve meslekte 40 ile 25 yılını geride bırakan üyelere plaketler verildi.
62. Kuruluş yıldönümü için düzenlenen gecede konuşan İMO İskenderun Başkan Selahattin Gündüz, odanın, 62 yıllık geçmişinde ülkenin kalkınması için mücadele ederken ülke kaynaklarının israf edilmemesi, çevre kirliliği ve doğa katliamı olmaması, deprem ve benzeri felaketlerin yıkımlarının aza indirilmesi için azamı gayret gösterdiğini söyledi. Başkanı Gündüz, dün olduğu gibi bugün ve yarın da doğrunun yanında ve her türlü yanlışın karşısında olacaklarına değinerek “Mühendis olmanın birçok sorumluluğu beraberinde getirdiğinin bilinciyle odamız sorumluluk almakta tereddüt etmez, etmemiştir. Fay hatlarıyla bezenmiş olan ülkemizde inşaat mühendisliği yapmak son derece güç bir iştir. Elini taşın altına koymayı, suya sabuna dokunmayı gerektirir. Meslek alanlarımıza müdahaleye rağmen inşaat mühendisleri olarak işimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Deprem bölgesi olan ülkemizde oda-üye ilişkisi hayatidir. Yıkıcı bir deprem olduğunda İnşaat mühendisleri Odası kontrol etmişti denilecektir. Bu, o gün meydana gelecek olan iyi ve kötü sonuca ortak olmak demektir. Bu yüzden bu güne kadar meslektaşlarımızın eğitimine önem veriyoruz. Bundan sonra da önem vereceğiz ki teoride eksiğimiz kalmasın” dedi Başkan Gündüz, konuşmasında gündemdeki anayasa değişikliği konusuna da değinerek şu mesajı verdi: “ Zorluklara rağmen halkımız Türkiye’mizin bütünlüğünden, hukuk devletinden anayasamızda yer alan ve bizim çimentomuz olan laiklikten yana tavır koyacağından inancımız tamdır. Odamızın etkisizleştirileceği, yetkisizleştirileceği sıklıkla gündeme getirilmektedir. Benim inancım odur ki, demokrasilerde hiçbir kurum veya kişi istemedikçe onu kimse etkisizleştirilemez, yetkisizleştirilemez. Yapılabilseydi, neredeyse tek başına Anadolu’ya çıkmış olan G. Mustafa Kemal Atatürk etkisizleştirildi, yetkisizleştirebilirdi. Anadolu’ya çıktığı andan itibaren önünü kesmek için dünyanın koca devletleri uğraştılar. Ulu önder ve Türk milletinin sağlam iradesi karşısında işgalciler vatanımızdan arkalarına bakmadan kaçıp gittiler ve bir daha gelmesinler. Bunun üzerine yüzünü Anadolu insanına dönen M. Kemal, halkının desteğini alarak bugünkü Cumhuriyeti onlarla birlikte kurdu ve bize de yaşatma görevi verdi.”

ESKİ BAŞKANLAR UNUTULMADI
Gecede İMO Başkan Yardımcısı Yıldıray Şengül de, odanın son dönemlerde yaptığı etkinlikler üye-oda dayanışmasını en üst noktaya getirdiğini savundu. Konuşmaların ardından meslekte 40 ve 25 yılını dolduran mühendislere plaketler verildi. Plaketleri de mesleğe ilk adımlar atan genç mühendisler tarafından verildi. Gecede ayrıca, odada başkanlık yapanlar da unutulmadı ve onur belgesiyle onurlandırıldı. Başkanlar adına konuşan kurucu Sabahattin Akbay, oda kurulmadan önce bir birleriyle konuşmayan, bir araya gelmeyen bir mühendis grubu olduğuna dikkat çekerek, oda sayesinde birlik ve beraberliğin, dayanışmanın sağlandığında ve bundan da büyük bir mutluluk duyduğunu dile getirdi. Gecede ayrıca, hayatını kaybeden mühendisler de hazırlanan slaytla anıldı. Hazırlanan kısa tanıtım filminde de halka mühendis ve mimarın görevleri soruldu, alınan ilginç cevaplar salonda ilgiyle izlendi. Plaket töreninin ardından üyeler ve davetliler, müzik eşliğinde eğlendi. Halayların çekildiği, dansların edildiği gecede mühendisler gönüllerince eğlenerek yorgunluk attı. Haber: Cuma KESEROĞLU