‘ELLERİNİZİ SÜREKLİ YIKAYIN, İYİ BESLENİN’

gelisim-cocuk1
Kış mevsimiyle birlikte çocuklarda görülen enfeksiyon salgınlarında artış olduğunu ifade eden Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Faruk Sülün, okul gibi kalabalık ortamlarda hastalıkların bulaşma riskinin fazla olduğunu açıklayarak, ailelere uyarıda bulundu. Çocuklarda görülen enfeksiyon hastalıklarının daha şiddetli seyrettiğini belirten Uzm. Dr. Faruk Sülün, “Kış döneminde üst solunum yolu enfeksiyonuyla ve bunun ardından gastroenterit dediğimiz bağırsak enfeksiyonlarıyla çok sık karşılaşmaktayız. Okulların açılmasıyla birlikte, enfeksiyonun bulaşma riski de artıyor. Dolayısıyla okul içerisinde bir öğrenci öksürdüğü zaman, diğer çocuklara da bulaşıyor. Özellikle kreş ve okula başlayan çocukların ilk üç senesinde sık enfeksiyon hastalıklarıyla karşılaşıyoruz. Üçüncü yıldan sonra ise çocuğun vücut direnci geliştiği için bu tür hastalıkların sıklığı giderek azalmaktadır” dedi.

‘GEREKMEDİKÇE ANTİBİYOTİK KULLANILMAMALI’
Basit bir nezle gibi görülen enfeksiyonlarda; sık bronşit ataklarının, şehirleşmeyle ve hava kirliliğiyle arttığını ifade eden Dr. Faruk Sülün, “Özellikle şehirleşmenin ve hava kirliliğinin verdiği olumsuz etkilerin sonucunda, basit nezle gibi solunum yolu enfeksiyonları, daha sonra bronşit ataklarına zemin hazırlıyor. Bu tür viral enfeksiyonların çoğunda da, gereksiz yere antibiyotik kullanılıyor. Böyle olunca çocuğun vücut direnci iyice düşüyor. Basit bir nezle bile, artık antibiyotik kullanmadan geçmez bir hale geliyor. Şuan aileler daha çok; kusma, ishal, ateş, karın ağrısı şikâyetleri ile bize müracaat ediyor. Böyle durumlarda aileler, çocuğum zehirlendi mi diye endişeleniyor. Fakat yaptığımız tahliller sonucunda ailelerin endişelendiği gibi besin zehirlenmelerine rastlamıyoruz. Ama bu duruma virüsler sebep olduğu için ailelere, çocuklarda sıvı dengesini iyi kurmalarını ve çocukların iyi beslenmesi gerektiğini öneriyor, çok gerekli olmadıkça antibiyotik kullanılmaması gerektiğini tavsiye ediyoruz. Çünkü kış aylarında bir çocukta 8 ile 12 kere viral enfeksiyon görülmesi gayet normaldir” dedi.

‘ÇOCUKLARA TEMİZLİK ALIŞKANLIĞI KAZANDIRIN’
Enfeksiyondan en iyi korunma yolunun, sürekli olarak elleri yıkamaktan geçtiğinin altını çizen Uzm. Dr. Faruk Sülün, “Özellikle okul çağı çocuklarına hijyen kuralları mutlaka öğretilmeli ve uygulatılması sağlanmalıdır. Kış aylarında mümkün olduğunca, çocuklar ortak kullanım malzemelerinden kullanmamaya özen göstermelidir. Yine, öksüren bir kişiden mümkün olduğunca uzak durulması, çocuğu hastalıklardan koruyacaktır. Hastalıklar, en sık el ve burun yoluyla bulaştığından; el temizliği de çok önemlidir. Bu nedenle ellerin sürekli yıkanmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca gribe yakalanan çocukların okul ortamından uzaklaştırılması, diğer çocukların sağlığı açısından şarttır” açıklamasında bulundu.