PANDEMİ DÖNEMİNDE EBEVEYNLİK

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

İskenderun Palmiye Hastanesi Uzman Psikoloğu Sevgi Kirmit, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgın sürecinde neler yapılabileceği ile ilgili ailelere önerilerde bulundu.

Pandemi sürecinde özellikle aile içi iletişimin önemine dikkat çeken Uzman Psikolog Sevgi Kirmit, “Şu an içinde bulunduğumuz pandemi süreciyle hepimizin hayatı aynı anda altüst oldu. Bildiklerimiz de, yaşadıklarımız da artık eskisi gibi değil. Şu dönemde yol göstericilere, okumalara ve paylaşımlara çok ihtiyacımız var. Ev-okul-iş üçgeninde de kendimizi yeterince güvende hissedemediğimiz için hali hazırda var olan sorunlar katlanarak karşımıza çıkıyor. Anne ve babaların maddi kaygısı, iş kayıpları, çocukların online eğitim süreci ve genel olarak sosyalliğimizin kısıtlandığı zor bir süreçten geçiyoruz.

Bunların hepsini birden düşündüğümüzde, aile ortamında oluşabilecek keyifsizlik ve çatışma halinin de kaçınılmaz olabileceğini tahmin etmek pek de zor değil. Özellikle bu dönemde aile üyeleri arasında duyguların ortaya çıkması ve anlaşılması adına iletişimin arttırılması çok kıymetli.

Çocuklardan bu süreçte yüksek bir ders başarısı beklentisi; hem aile, hem de çocuğu yıpratacağı için kendi akran gruplarının da benzer durumları yaşadığı düşünülüp beklentiyi en aza indirgemek çocuğu güvende hissettiren bir tutum olacaktır. Bu dönemde kendimiz ve sevdiklerimiz adına öğreneceğimiz çok şey olduğunu bilerek birbirimizi yeniden keşfedebildiğimiz sağlıklı günler dilerim” dedi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>