BU PANDEMİYİ ANCAK AŞI BİTİRİR!

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Sonuçlandırılan covid-19 aşılarıyla ilgili ortaya atılan aşı karşıtı görüşlere tepki gösteren Dr. Riyat Kırmızıoğlu dünyayı saran pandemiyi ancak aşının sonlandırabileceğine dikkat çekti.

Dr. Riyat Kırmızıoğlu, aşının hastalıkla karşılaşmadan mücadele etmenin önemli bir yolu olduğuna değindiği sosyal medya değerlendirmesinde “Aşı her zaman kitleleri korumada hastalık ve ölümleri azaltmada uygulanagelmiş önemli bir sağlık uygulamasıdır. Her aşının koruma oranı yapılan çalışmalarla belirlenir. Coronavirüs aşısının ithal edileceği açıklamasının yapılmasının ardından tartışmalar farklı boyutlara ulaştı. İthal edilecek iki aşı arasındaki özellikler var.

Covid-19 aşıları içinde Biontech-Pfizer koruma oranı görece hafif daha yüksek görünse de teknolojisi gereği -70 santigrat derece gibi çok düşük sıcaklıkta saklanabildiği gerçekliğini ortaya koymak gerekir. Çok yakın koruma oranına sahip Sinovac (Çin) aşısı ülkemiz şartlarında depolama ve transportu şu an mümkün olan aşıdır” diye konutu. 

UZMANLARA KULAK VERİN
Aşı konusunda bilen ve bilmeyen herkesin aşı konusunda görüş ortaya koyduğuna dikkat çeken Dr. Riyat Kırmızıoğlu “Bazı kesimler de aşı karşıtlığı propagandası yapıyor. Aşı karşıtlığı eğitimli veya eğitimsiz, konunun uzmanı olmayan kişiler tarafından halk düşmanlığına varan cahilce ve ahlaki değerlere uymayan bir boyut aldığında salgın daha çok can alacak, daha çok acılara sebep olacaktır.

Aslına bakılırsa menşei ve teknolojisine bakmadan lojistik olarak en mümkün olan aşıyla biran önce toplumda aşılama oranı (bağışıklık) yüzde 60 ve üzerine çıkartılırsa salgın sona erer. Bu gerçeği unutmadan kara propaganda gibi halk düşmanlığı yapan şarlatanlara değil, aşı konusunda söz söyleyebilen değerli ve ciddi bilim insanlarına kulak vermeliyiz. Son söz aşı yaptırın, yaptırılması konusunda bilime kulak verin” şeklinde konuştu.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>