GÖÇ KÜRESEL BİR SORUN

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, FOX TV ekranlarında yayınlanan ‘İlker Karagöz ile çalar Saat Haftasonu’ programının canlı yayın konuğu oldu.

Suriye’de yıllardır devam eden iç savaşın Hatay’a etkilerini paylaşan Başkan Savaş, “8 yıldır yanı başımızda devam eden Suriye savaşında Hatay olarak psikolojik, sosyolojik ve ekonomik anlamda çok büyük sıkıntılar çektik. En çok etkilenenler bizim dar gelirli vatandaşlarımız oldu. Şu anda Hatay’ın 500 bin civarında Suriyeli misafiri var. Tüm bu insanların barınması, atıklarının temizlenmesi ve trafikte işgal ettiği alanlar var. Özellikle kırsal kesimlerdeki esnaflarımızla birlikte esnaflık yapıyorlar. Hal böyle olunca bizim 14-15 ülkeye ihracatımız durma noktasına geldi ve Hatay içe dönük bir şehir oldu. 

Üç kişi ekmeğini 4 kişiyle paylaşıyor. Bu savaşın bitmesi ve bu sorunun muhattaplarının yükü birlikte omuzlaması gerekir. Göç ve göçün komplikasyonları sadece Türkiye’nin veya göç alan illerin sorunu değil, bu küresel bir sorun. Göçün birçok sebebi var. Birincisi iklim boyutu, ikincisi ekonomik uçurum, üçüncüsü ise Afrika, Ortadoğu ve Orta Asya’daki gelişmemiş siyasi rejimler ve siyasi iktidarsızlık. Ekonomi daraldıkça insanlar refah için şehre göç ediyor. Avrupa Birliği Fon’larından gücümüz yettiğinde yararlanıyoruz ama bu fonlar ihtiyacın çok küçük bir kısmını karşılıyor asıl yük yerel yönetimlerin üstünde” dedi. 

‘HATAY OLARAK İSTİAP HADDİNİ AŞMIŞ DURUMDAYIZ’
İdlib’den gelmesi planlanan yeni göç dalgası hakkında görüşlerini bildiren Başkan Savaş, ” Hatay’ın nüfusu 1 Milyon 620 bin civarında. 1 milyon civarında yeni bir göç dalgası geleceği söyleniyor. Biz bu gelişmeleri anlık olarak takip ediyoruz. AFAD, valilik ve biz elimizden geldiğince yardımlaşmaya çalışıyoruz. Hatay’daki yerel yönetimler bugüne kadar Suriyeli insanların ihtiyaçlarını kendi olanakları doğrultusunda karşıladı. Merkezi hükümetin valilik ve AFAD aracılığı ile yapmış olduğu yardımlar da var. Fakat, gelişmiş toplumların çöp atık seviyesi farklıdır az gelişmiş farklıdır. Bir evde 3-4 aile oturuyor, bir adam 3-4 eş alıyor. Bütün bu insanların çocukları çok fazla oluyor, eğitim kurumları yetmiyor, artırmak gerekiyor. Trafik içinden çıkılmaz hale geliyor ve karşılayamıyoruz, istiap haddini aşmış durumdayız. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı ile aynı görüşteyiz. Gelen misafirlerin sınırda oluşturulacak güvenli bölgelere yerleştirilmesi; barınma, eğitim ve tüm harcamalarının orada karşılanması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Borçlu bir belediye olmadığının da altını çizen Başkan Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin 30 büyükşehir içerisinde kendi kendine yetebilen 5-6 belediyeden bir tanesi olduğunu ifade etti. 
Haber: HBB

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>