KİMYA SEKTÖRÜ AKİB’İN İTİCİ GÜCÜ

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılar Birliği (AKMİB) 2019 yılında yüzde 22,7 artış ve 5 milyar 50 milyon dolar ihracat gerçekleştirme başarısı gösterip, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) bölgesindeki 8 sektör arasında birinciliği elde etti.

Kazanılan başarıda emeği geçen ihracatçıları kutlayan AKMİB Başkan Vekili Uğur Ateş, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nde planlanan petrokimya ve rafineri yatırımlarının hayata geçmesiyle sektörün yakın gelecekte ihracatta daha büyük bir atılım içine gireceğini vurguladı.

‘TÜRKİYE’NİN KALKINMASINA ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK’
Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılar Birliği (AKMİB) Başkan Vekili Uğur Ateş, 2019 yılında yüzde 22,7 artışla 5 milyar 50 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini belirtip, AKİB bölgesinde en çok ihracat yapan ve ihracatını en çok arttıran sektör olduklarını bildirdi. Ateş, küresel ekonomide “zor yıl” olarak gösterilen 2019’da Türkiye Kimyevi Maddeler ve Mamulleri sektörünün de yüzde 18,6’lık artış yakalayıp, 20,6 milyar dolar ihracat yapma başarısı gösterdiğini vurguladı.

Bölgede planlanan petrokimya ve rafineri yatırımlarının hayata geçmesiyle sektörün yakın gelecekte ihracatta daha büyük bir atılım içine gireceğini dile getiren Ateş, “Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nde petrokimya ve kimya ürünleri alanlarında yapılacak yatırımlar, sadece Adana’nın değil, Türkiye’nin kalkınmasına da önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

‘BÖLGEMİZİN CAZİBESİ ARTACAK’
Stratejik eylem planlamalarında, yüksek katma değerli, çevreye ve insan sağlığına duyarlı süreç ve ürünlerle Türk kimya sektörünün rekabetçi bir şekilde dış ticaret dengesini ülke lehine geliştirerek, dünyada söz sahibi olmasının hedeflendiğini aktaran Ateş, buna paralel olarak mega ölçekli yatırımların Çukurova bölgesinde planlandığını, petrokimya ve rafineri tesislerinin yakın gelecekte hayata geçmesiyle AKMİB’in küresel pazarlardaki etkinliğinin artacağını vurguladı.

Altyapısı güçlü, ulaşım imkânları eksiksiz, modern ve güvenli üretim merkezlerinin hayata geçirilmesiyle bölgenin cazibesinin artacağını dile getiren Ateş, şunları söyledi: “Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nde petrokimya ve kimya ürünleri alanlarında yapılacak yatırımlar, sadece Adana’nın değil, Türkiye’nin kalkınmasına da önemli katkılar sağlayacaktır. Rönesans Holding’in Cezayir’in milli şirketi Sonatrach ve Güney Koreli GS E&C ile 1,3 milyar dolarlık yatırımla ortak olarak hayata geçireceği Polipropilen Üretim Tesisi, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ndeki yatırımların ilki olacak. 2023’de tamamlanması hedeflenen bu tesis, yıllık 450 bin ton üretim kapasitesiyle Türkiye’nin cari açığının azaltılmasına 450-500 milyon dolar arasında katkı sağlayacak. Tarımdan savunma sanayine, otomotivden inşaata, tüketici ürünlerinden ilaç ve sağlık sektörüne hemen her alanda kullanılan polipropilenin Türkiye tüketiminin yüzde 25’lik bölümü karşılanacak. Türkiye Varlık Fonu da yine Ceyhan’da 10 milyar dolarlık rafineri ve petrokimya projesini yatırım programına aldı. Söz konusu rafineri ve petrokimya kompleksi, Ceyhan’ın uluslararası enerji merkezi olmasını sağlayacaktır. Gelişecek yan sanayi ile birlikte on birlerce kişinin istihdam edileceği bu tesislerde ortaya çıkacak üretim, büyük oranlarda ihracatımıza yansıyacak ve dış ticaret dengesine çok önemli katkılar sunacaktır.”
HABER MERKEZİ

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>