YAŞAYAN ANTİKALAR SERGİSİNE BÜYÜK İLGİ

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin ErasmusDays etkinlikleri kapsamında, düzenlediği sergi büyük ilgi gördü. Serginin açılışına, İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Ahmet Yanmaz, Eğitim Bir-Sen şube başkanı Hikmet Altunsöz, Türk Eğitim-Sen şube başkanı Yavuz Selim Yanık’ın yanısıra farklı okullardan idareciler, öğretmenler ve öğrencilerde katıldı.

Sergi açışında konuşan Ahmet Yanmaz, bu tür etkinliklerin eğitimde kaliteyi artırmaya yönelik çalışmalar olduğunu belirterek şunları söyledi; “Okul idarecilerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz çok güzel bir etkinlik hazırlamışlar. Birbirinden güzel antika eşyaları sergi için getirmişler.  Okullarımızda böyle faydalı etkinlikler görmek bizi mutlu ediyor. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

İki yıl önce yine okullarında antika sergisi açıldığını belirten okul müdürü Kadiriye Yırtıcı, okullarında farklı ortamlar yaratarak, öğrencilerin eğitimlerini bu şekilde çeşitlendirdiklerini belirtti. Konuşmasına sergiye katkıda bulunanlara teşekkürlerini sunarak devam eden Yırtıcı; “Sergimizde, öğrencilerimizin hiç görmediği ve bundan sonra da görmesinin mümkün olmadığı eşyaları sergiliyoruz. Onları incelemelerine müsaade ediyoruz. Daktiloyu bile sadece filmlerde gören öğrencilerimiz var. Öğrencilerimizden aldığımız geri dönütlere istinaden, çok faydalı bir etkinlik olduğuna inanıyoruz” diye ekledi.

‘ASELSAN 1919’ SERGİNİN GÖZDESİ OLDU
Serginin açılışı ve organizasyonundan sorumlu okul müdür yardımcısı Hanefi Zobar, öğrencilerin sergiyi büyük merak ve hevesle gezdiklerini söyledi.

Özellikle siyah-beyaz televizyon, gramofon ve eski cep telefonların büyük dikkat çektiğini belirten Zobar, konuşmasına şöyle devam etti; “ Sergimizde Nokia’nın 1986 yılında ürettiği ilk araç telefonunun yanı sıra, yerli ve milli sermaye ile Aselsan tarafında üretilen Aselsan 1919 cep telefonu da var. Ziyaretçiler özellikle Aselsan 1919 cep telefonu dikkatlice incelediler. Amacımız, geçmişten geleceğe bir kültür köprüsü oluşturarak, öğrencilerimize eski günleri yaşatmaktı. Bu sergiyi de Erasmusdays etkinlikleri kapsamında açmayı uygun gördük. Avrupa Birliği’nin üzerinde durduğu konulardan biri de kültürel mirasa sahip çıkarak, bunları gelecek nesle aktarmak. Bunu başardığımıza inanıyorum. Sergimize katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Sergimizi hala ziyaret etme fırsatı bulamayanlar için, sergimiz 14-18 Ekim 2019 tarihleri arasında da açık kalacak. Antika seven herkesi İskenderun’da bir daha bulamayacakları sergimize bekliyoruz.”
Haber: Yılmaz AKPINAR

k

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>