KÖRFEZ ‘BEN ÖLDÜM’ DİYE BAĞIRIYOR!

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Hatay Su Ürünleri Birlik Başkanı Celal Bilen ve Hatay Su Ürünleri Birlik Başkan Yardımcısı ve Arsuz-Gözcüler Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Atanur Ünal, balıkçıların yaşadıkları sıkıntılar ve hükümet tarafından çıkartılacak olan yeni Su Ürünleri yasası ile ilgili açıklamalarda bulundular.

‘BALIK NESLİ TÜKENİYOR’
Bugüne kadar balıkçıların sesini duyurmak adına çok fazla çaba sarf ettiklerini belirten Hatay Su Ürünleri Birlik Başkanı Celal Bilen, “Amacımız balıkçının sesini mümkün olduğunca en iyi şekilde duyurmak ve haklarını sonuna kadar savunmak. Tüm mücadelemiz bunun için. Bildiğiniz gibi balıkçılık mevsimi başladı. Balıkçılarımız av yasağının kalkmasının ardından körfeze açıldı. Şuanda sıkıntılar büyük. Balıkçı kendine denizde yer aramaya başladı. Körfezdeki balık konusunda da sıkıntılarımız var. Balık nesli tükenmek üzere. Balık boylarında kısalma. Balıkların ürüme sıkıntısı… Tüm bu sıkıntılar balıkçılarımızın durumunu daha da zora koşmakta. Tabi bir de hükümetimiz tarafından çıkartılacak olan Yeni Su Ürünleri yasası var. Biz balıkçılarımızın sıkıntılarının giderilmesi adına çalışmalarımızı yapıyoruz ama yetkililerinde bize bu konuda yardımcı olmaları gerekiyor” dedi.

‘AVCILIK SİSTEMİ DEĞİŞMELİ’
Hatay Su Ürünleri Birlik Başkan Yardımcısı ve Arsuz-Gözcüler Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Atanur Ünal ise, bölgeye 84 yılında geldiğini, 2010 yılında kurdukları kooperatifin ardından balıkçıların yaşadıkları sıkıntıları çözmek adına çalışmalara başladıklarını belirterek, “2010 yılında kooperatifimizi ilk kurduğumuzda İskenderun Körfezinin iki yıllığına tüm balık avcılığına yasaklanmasını önerdik. Çünkü yıllardan beri bu bölgede yanı körfezde balık neslinin azaldığını, tükendiğini, balık boylarının küçüldüğünü ve üreme olmadığını gördük. Bizim amacımız Su Ürünleri ile ilgili çıkartılacak yasada bizlerinde görüşlerinin alınarak bir şeyler yapılmasını sağlamak. Çünkü bu konuda ne bizim ne de alt tabanımızın görüşü alınmadı. Yetkililer bizden görüş almadan bu yasayı uygulayacaklarını söylüyorlar. Bu şekilde olmaması gerekiyor.

‘SESİMİZİ DUYSUNLAR’
Bakın yıllar önce kurbağa yani diğer adıyla balon balığının avlanmasının yasaklanması için bir yasa çıkartıldı ve nedeni açıklanmadı. Bu işgalci bir balık türüdür. Şu anda körfezi olduğu gibi kapladığı için balıkçılarımızın denize bıraktığı barakalar, ağlar hiçbir işe yaramıyor. Bu işgalci balık herhangi bir balık türünü gördüğü zaman kusursuz bir şekilde ağları, kafesleri ve barakaları parçalayabiliyor. Yani şunu söylemeye çalışıyoruz; çıkartılan yada çıkartılacak olan yasalar, bu işin ehlilerinin de fikirlerinin alınmasıyla yapılsın. Birazcık bizim sesimizi duysunlar ve ortak bir çözüm bulalım. Körfez yıllardır bağırıyor ‘Ben öldüm’ diye. Ama kimse bunu duymuyor. Körfez ne zaman kuruyacak o zaman biz bunun farkına varacağız. Evlatlarımız, torunlarımız buradan balık yiyemeyecek. Bunun için dönemsel olarak avcılık sistemlerinin geliştirilmesi ve değiştirilmesi gerekiyor. Hep atadan kalma usulleri kullanarak bir şeyleri halletmeye çalışıyoruz ve tıkanıp kalıyoruz. Şunu söyleyeyim; Arsuz’da balıktan ekmek yiyen insan sayısı tahminimce 600 kişiyi geçer. İskenderun Körfezine bunu yaydığınız zaman bu sayının kaça çıkacağını yetkililer biraz düşünmeli. Bu sebeple ne olur biz balıkçıların sesini duymazdan gelmeyin.”
Haber: Cuma KESEROĞLU

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>