İSKENDERUN ULAŞIMINI MASAYA YATIRACAĞIZ

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HRT Akdeniz ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın üstlendiği ‘Yeni Bir Gün’ adlı programın canlı yayın konuğu olarak katılan gazeteciler Şehmus Aslan, Mehmet Ali Solak ve Ömer Cihangir’in sorularını yanıtladı.

Başkan Savaş, “Bu hafta içerisinde İskenderun Ticaret Odası ev sahipliğinde, Büyükşehir temsilcilerimiz, ilçe belediye temsilcisi ve STK temsilcileri ile görüşeceğiz. İskenderun ulaşımını masaya yatıracağız. Sadece İskenderun ‘da değil Ulaşım Master Planı kapsamında tüm ilçelerimizdeki toplu taşıma ve ulaşım sisteminde revizyon işlemleri gerçekleştireceğiz” dedi.

‘Bir belediye başkanı olarak kendinizi başarılı buluyor musunuz?’ sorusuna Başkan Savaş şöyle yanıt verdi: “Dış ülkelerde tüm sistem oluştuğu için oradaki belediye başkanlarına kıyasla biz çok daha fazla çalışıyoruz. Ancak Türkiye’deki belediyelerle kıyaslandığımızda geçtiğimiz 5 yıl daha çok çalışabilirdik. Büyükşehir olunca bir kaos ile karşı karşıya kaldık. Ancak buna meclisteki muhalefetin iradesi de biraz engel oldu. Önümüzdeki 5 yıl daha çok çalışacağız. Ben adem-i merkeziyetçiliğe inanan bir insanım. Biz de bu düşünceyle yerelden kalkınma modelini hayata geçireceğiz. Bu dönem daha farklı olacak. Ekonomik olarak Suriye meselesi de bizi çok etkiledi ancak artık kara bulutlar dağılacak. Yerel muhalefetteki arkadaşlarımızı olumlu tutumu devam ederse Hatay özellikle ekonomik anlamda çok kazançlı bir döneme girebilir. Ancak Suriyelilerle ilgili konularda düzenlemeler yapmamız gerekiyor” açıklamalarına yer verdi.

‘İSKENDERUN SERBEST BÖLGE İLAN EDİLMELİ’
İskenderun’un serbest bölge ilan edilmesinin Hatay’ın kalkınmasında büyük bir rolü olacağının altını çizen Başkan Savaş, “Hatay Suriyeli nüfusunu hesaba katmasanız bile 5. teşvik bölgesinde olmayı hak ediyor. Suriyeli vatandaşlarımızı da hesaplarsak kişi başına düşen gelirimiz oldukça azalıyor. Türkiye’nin kişi başına düşen gelir ortalaması 8 bin dolar Hatay’da ise kişi başına düşen gelir 6 bin Dolar’a düştü. Bakanlar Kurulu 1956 yılında Hatay’ın serbest bölge olması yönünde bir karar almış. Hatay’ın serbest bölge olması birçok avantajı da beraberinde getirir. Öncelikle kurum ve gümrük vergisinden muaf oluyorsunuz, KDV’den muaf oluyorsunuz, gümrüksüz çıkış imkanı yakalıyorsunuz, istihdam olanaklarınız artıyor, dış yatırımcı çekebiliyorsunuz, teknolojik fabrikalar entegre tesisler kurdurabiliyorsunuz, ihracatınızı arttırıyorsunuz. Tüm bunlar gibi yararlı yönleri var. Singapur ve Dubai dünyanın önemli lojistik üsleri. Neden İskenderun olmasın? İskenderun limanı Orta Doğu ülkelerine en yakın limandır. Biz burayı hem lojistik üs hem de transfer istasyonu olarak seçersek ve gümrükleme sahası yapıp serbest bölge ilan edersek avantaj sağlamış oluruz. İnanırsak ve birleşirsek kalkınmamamız için bir sebep yok” açıklamalarında bulundu. Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>