ATATÜRK’ÜN KIYMETİNİ BİLMEK LAZIM

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Mustafa Kemal Atatürk ile Hatay’ı ziyaret eden Adanalı Ali Hikmet Gencer, cumhuriyetin ilk yıllarına dair anılarını Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’le paylaştı.

102 yaşındaki Ali Hikmet Gencer, “Atatürk hasta olmasına rağmen aklı, sağlığından ziyade Hatay’daydı. Adana’ya geldiğinde dış tehditlere aldırmadan Hatay sınırına giderek bu konudaki kararlılığını gösterdi” dedi.

Gencer şunları söyledi: “Atatürk Hatay’ın anavatana katılmasını çok istiyordu. Artık sağlığı bozulmuştu ancak bunu umursamıyordu. Adeta Hatay’dan başka bir şey düşünmüyordu. Mersin’den Adana’ya trenle geldi, garda karşıladık. Hatay’a gitmek istiyordu ancak Suriyeliler ‘Gelme, seni öldürürüz’ diye tehdit ediyordu. O tehditlere hiç aldırmadı. Birlikleri denetlemek üzere sınıra doğru yola çıktı. Adeta bütün Adana peşinden akın etti. Hep beraber Hatay’a gittik. Orada evlerin tümünde Türk Bayrakları asılmıştı. Bunu görebiliyorduk.”

‘BENİ TÜRK HEKİMLERİNE EMANET EDİNİZ’ SÖZÜNE TANIKLIK ETTİM’
Gencer, Büyük Önder’in hastalığı ilerleyince görmek için Dolmabahçe Sarayı’na ziyarete gittiğini anlatarak, “Atatürk’ün, “beni Türk hekimlerine emanet ediniz” sözüne orada tanıklık ettim” dedi.
Atatürk’ün hastalığının çok ilerlemiş olduğu ziyaret anısını anlatan Gencer, “Ziyaretimiz sırasında içeriye birileri girdi. Çok ünlü bir profesörün kendisini muayene etmek istediğini söylediler. Büyük Önder, nereli olduğunu sordu ve yabancı bir hekim olduğunu öğrendi. Bunun üzerine ‘istemem, bana Türk hekim getirin’ ifadesini kullandı. Atatürk’ün kıymetini bilmek lazım. Bilmeyenlere de öğretmek lazım” dedi. HABER MERKEZİ

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>