VAKIFLAR, KÜLTÜR VE SANATA YÜRÜR!

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


6-12 Mayıs Vakıflar Haftası nedeniyle Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran, İskenderun Güney Eğitim Vakfı’nı ziyaret ederek, vakıfların önemine değindi.

Güney Eğitim Vakfı’nın yeni ve eski yönetiminin de hazır bulunduğu bilgilendirme toplantısı, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.Güney Eğitim Vakfı Başkanı Nihat Benli yaptığı açılış konuşmasında vakıflardaki insan duygusunu pekiştirmek, dayanışmanın önemini anlamak ve insanların gönül zenginliğini ortaya çıkarmak, ayrıca sosyal ve kültürel etkinliklere katkı sağlamak amacıyla bu etkinlikler yapılmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk, ‘Vakıflar, insanlığa hizmete kültür ve sanata yürür’ sözüyle vakıfları çok güzel anlatmıştır. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen bu etkinliğe katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran ise konuşmasında, “Güney Eğitim Vakfı’nda bulunmaktan dolayı mutluyum. Burada bulunan birçok kişi vakıfların önemini çok iyi bilenlerdir. Anlatacaklarımın çoğuna aşinasınızdır. Medeniyet kültür açıklamasında bu topraklardaki tarihi maceramızı oluşturan müessese olarak vakıf konularına değineceğim. Bazı tarihçiler ve bilim adamları da Vakıf medeniyeti diye anlatır. Osmanlı tarihini hatta bunu yabancı seyyahlarda öyle anlatmışlardı. Büyük devlet olmak Büyük medeniyet kurmak, okullar, köprüler, su kanalları ve han hamamlar kurmaktır. Tarihin iki imparatorluğu vardır. Osmanlı ve Roma imparatorluğudur. Tüm tarihçilerin hem fikir olduğu bir durum bu nedenle kesinlikle Osmanlı ve Roma imparatorluğu bulunduğu yerlere kültürlerini yaymışlardır” dedi.
Haber: Cuma KESEROĞLU

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>