RHOSUS ANTİK KENT CANLANIYOR!

Published on:  /   Son güncellenme  /   1 Yorum


Arsuz Kaymakamlığı’nın ilçenin geçmişine ışık tutmak amacıyla tarihi yaşatma hareketi olarak hayata geçireceği “RHOSUS ANTİK KENT” Sokak Sağlıklaştırma Projesi önümüzdeki hafta start alıyor. Arsuz Kaymakamı Musa Sarı’nın yüklenici firmaya yer teslimi yapmasının ardından başlayacak olan ve 18 ayda bitmesi planlanan dev projenin toplam maliyeti ise 1.205.685,00 TL.
Kaymakamlığın başvuru sahibi olduğu ve DOĞAKA 2018 Yılı Turizm Alt Yapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı Kapsamında desteklenmeye hak kazanan “RHOSUS ANTİK KENT” projesi Arsuz’un en eski yerleşim yeri olmasının yanında merkez mahallesi sayılan Uluçınar Mahallesi’nin tarihi kimliğini de yeniden ön plana çıkaracak.

TARİHİ DOKU YENİDEN
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, ilçenin tarihi zenginliğini ve kültürel yapısını öne çıkaracak olan projenin Arsuz’un eski adı Rhosus’u yaşatmanın yanında, Uluçınar mahallenin dar sokaklarındaki tarihi binalarını yeni yapılar ile entegre edeceğini belirterek, projenin tamamlanmasıyla ilçenin tarihi dokusuyla daha da gelişeceğini ifade etti.
RHOSUS ANTİK KENT Projesi’nin çevreye uyumlu tasarımlarla sahip olunan tarihi güzellikleri gün yüzüne çıkaracağını ve ilçenin turizm kalitesini yükselteceğini belirten Kaymakam Sarı, “Belediyemizin de ortağımız olduğu “RHOSUS ANTİK KENT” projesi kapsamında Arsuz merkezinde en eski yerleşim yeri olan Uluçınar Mahallesi’nde toplam uzunlukları 1400 metreyi bulan, Deniz ve Akdeniz Caddeleri ile Çınar, Çakır ve Kilise sokakları ve bu mahallelerde bulunan toplam metrekaresi 26.000 olan tescilli veya tescilsiz 88 yapıya ve sokak elemanlarına müdahale edilerek özgün dokusuna kavuşturulacak. Yani, Arsuz Merkez Cami’den başlayıp, şu andaki Zabıta Müdürlüğü binamızın olduğu bölgedeki tarihi yapılarımızın dış cepheleri, pencereleri, duvarları, peyzajı, çiçeklendirilmesi, grafitisi için çalışmalarımız haftaya başlıyor. Tarihi Arsuz Evleri ve sokaklarını restore ettikten sonra, burada kurulacak olan Kent Müzesi’nin içerisinde yer alacak Defne Evi, Hasır Evi, Çocuk Evi, Narenciye Evi, Arsuz Evi gibi atölyeler sayesinde kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarını canlandırmak ve Arsuz halkı ile ilçemize gelen ziyaretçilerin verimli zaman geçirmelerini sağlamanın yanında, tarihi dokuyu hissedebilecekleri mekanlar oluşturmayı hedefliyoruz. Projeye uygun pergulelerin yapılması, oturma bankları, çiçeklendirme çalışmaları ile sokakların cıvıl cıvıl olduğu bir destinasyon için de bu cazibe merkezimiz Arsuzlular ve Arsuz’a gelen yerli ve yabancı turistler için de önemli bir durak yeri olacaktır” dedi. 

‘İŞLEVSEL BÜTÜNLÜK SAĞLANACAK’
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, ayrıca projenin ilçe merkezinde bulunan ve daha önceden belirlenen açık mekanların, meydanların, bahçelerin, avluların, sokakların, vb. alanların geleneksel, yöresel, tarihi, kültürel, doğal nitelikleri ve çevresindeki alanların işlevsel bütünlüğü korunarak çağdaş kullanımlara ve peyzaj düzenlemelerine olanak verildiğinin altını çizerek, projenin ilçenin mimari dokusunun da gelişmesine katkı sunacağının altını çizdi.

Kategori:

1 Yorum

  • MURAT GÜNEYLİGİL
    Reply

    DİKKAT YAZIMIN DÜZELTİLMİŞ HALİ AŞAĞIDADIR.ANA YAZIM BUDUR. DEĞERLİ SANAT DOSTLARI ,MESLEKTAŞLARIM.... SAYENİZDE ARSUS HAKKINDA ORADA NELER OLUYOR BİLGİ SAHİBİ OLUYORUM. 15 YAŞINDAN BERİ ( D.T 16 .11.1956 ) ARSUS HAKKINDA VE ÖZELLİKLE DE İSİMİ NEREDEN GELİYOR ? DİYE MERAK EDER DÜŞÜNÜP DURURDUM.BANA DOĞRU CEVAP VERECEK HİÇ KİMSE YOKTU ,OLMADIDA. ARAŞTIRMALARIM VE SONUCUNDA 2007 ‘DE İZMİR'E GÖÇ ETMEMİZ VE EFES İSMİNİN ASLININ “EFESUS “YANİ = “EFES LİMANI” OLUŞU ARSUS'UN GERÇEK İSMİNİ BULMAMI SAĞLADI KISACA BELİRTEYİM BU ARADA ARSUS 'UN İSİMLERİ YANLIŞ YAZILMAKTADIR.DOĞRUSU RHOUSUS = GÜL LİMANI.... RHOU = GÜL.... SUS TIPKI EFESUS TA OLDUĞU GİBİ SUS = LİMAN OLUP(GÜLLER DİYARI OLUŞUNDAN KAYNAKLANMAKTA TÜM ÜLKELERE SEZARA KARŞI GELEN ROMALI ANTONYÜS AŞIK OLDUĞU KLEOPATRA İÇİN İRANDAN GETİRDİĞİ 3 RENKTE GÜL 1-SİYAH 2-KIRMIZI 3-BEYAZ (ÜÇ GÜLLER BÖLGESİNİN ADIDA BURADAN GELİYOR ) ARSUSTAN TÜM ÜLKELERE GEMİLERLE İHRAÇ EDİLMEKTEYDİ. MAALESEF "RESMİ ADI GÜL LİMANI HALKIN KULLANDIĞI İSMİYLE ONUNDA " ARSUS " DA AYNI KADERİ PAYLAŞMAKTA VE ARSUZ OLARAK YAZILMAKTA. BU KONUDA SİZLERDEN RİCAM VAR. BU KONUYU BAŞTAHANGİ YETKİLİ KİM VARSA ? BAŞTA HATAY VALİSİ VE ARSUS KAYMAKAMI,BELEDİYE BAŞKANIMIZA ,İÇİŞLERİ BAKANINA ,İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA BU YAZIMI GAZETENİZDE YAYINLAYIP (FOTOGRAFIMI NASIL GÖNDERE BİLİRİM ? )GÖNDERMENİZİ ÖNEMLE VE İVEDİLİKLE RİCA EDİYORUM.... ARSUSLA İLGİLİ BİRÇOK PROJE VE KİTAP HAZIRLIĞIM VAR.ARZU EDERSENİZ 25 SENE GAZETE KÖŞEMDE "SANATÇI GÖZÜYLE" BŞLIĞIYLA YAZDIM .AYRICA TAM SAYFA VE Y.SAYFA SANAT SAYAFASI HAZIRLADIM.ŞİİRSİZ VE MÜZİKSİZ RESİM,SANAT YAPMAK MÜMKÜN DEĞİL VE BESTELERİM YOUTUBE TA DİNLENİYOR.ARSUS'UN BİRÇOK YAĞLIBOYA RESMİNİ YAPMIŞ BULUNMAKTAYIM. YENİ YILINIZI KUTLAR EN İYİ HABERLERDE BULUŞMAYI DİLERİM.... GAZETENİZİ ESKİ SAHİP OLDUĞUM FİRMA "GÜNEY DEKORASYON" SICAKLIĞINDA BULDUĞUMDAN İZMİRE SÜREKLİ GÖNDERİRSENİZ ÇOK MUTLU OLURUM. MURAT GÜNEYLİGİL "ARSUS RESSAMI VE ARAŞT.YAZAR"=ARTİSTRHOUSUS +90 0538 351 97 07 RESSAM 2040 /2 SOKAK SELÇUK 4 GİRİŞ 1 KAT 14 DAİRE 58 MAVİŞEHİR -BOSTANLI KARŞIYAKA İ Z M İ R

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>