KADEM YOĞUN ÇALIŞIYOR

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Hatay şubesi, kuruluşunun 1. yıl dönümünde Payas Sokollu Mehmet Paşa külliyesinde dayanışma toplantısında yönetim iş dünyası ve Hatay protokolünün eşleri ile bir araya geldi. KADEM Hatay şubesi kuruluşunun birinci yıl dönümünde düzenlediği kahvaltılı toplantıya AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın eşi Gülden Gülüzar Doğan, Mersin Valisi Ali İhsan Su’nun eşi Zeliha Su, ilçe kaymakamlarının ve belediye başkanlarının eşleri ve katıldılar.

Hatay KADEM İl Başkanı Selma Tunç toplantıda yaptığı konuşmada başarılı projeler ile geçen bir yılı değerlendirdi. Bir yıl içerisinde birçok projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Tunç amaçlarının ekonomiden siyasete, sosyal hayattan akademiye mayasını kadınlar-erkekler ve gençlerin birlikte tuttuğu milli manevi ve kültürel değerleri ile yoğrulmuş adalet, demokrasi ve kalkınmayı hedefleyen yeni Türkiye’nin kadınlarına yer açmak olduğunu belirterek şöyle konuştu.

“Biliyoruz ki kadınların omuz vermediği, sahip çıkmadığı demokrasi mücadelesinin başarıya ulaşması mümkün değildir. Kurulduğumuz günden bu yana kadının insan hakları dedik. Çünkü biz kadını cinsiyetçi yaklaşımlardan arınmış kadın erkek arasında adaleti önceleyen kadını toplumun taşıyıcısı ve tamamlayıcısı gören bir söylemi zihinlerimize yerleştirdik. Kadın ve erkeği birbirine dost ve yardımcı kıldık diyen kuranı rehber edindik. Tam 1 yıl önce bugün, kıymetli yönetim arkadaşlarımla birlikte Kadem Hatay’ın açılışını gerçekleştirdik. Açıldığımız günden bu yana Kadınlarımızın istihdamına yönelik kurslar düzenledik, İşaret dili eğitimi kursu başlattık. Kadem-Habitat-Gençlik Merkezi ortaklığında ‘Kadın için Teknoloji’ kursu başlattık. Halk eğitim ile işbirliğinde Suriyeli mülteci bayanlara Türkçe kursu açtık, sertifikalarını verdik. Girişimcilik eğitimi kursları yaptık. Şehit annelerimiz ile buluştuk, dertleştik Huzurevi, bakımevi ziyaretleri ve ihtiyaç çalışmaları yaptık.

Payas-İskenderun- Arsuz ilçelerimizde birçok okulda çağımızın sorunlarından olan ‘Sosyal Medya ve Ekran Bağımlılığı’, ‘Akran Zorbalığı’ seminerleri verdik, vermeye devam ediyoruz. Antakya ve İskenderun KYK yurtlarında kızlarımıza ‘Tarihsel Süreçte Çalışma Hayatında Kadın’ seminerleri verdik. Yayladağı ilçemizde motivasyon seminerleri düzenledik. Aynı semineri mülteci kampımızda da gerçekleştirdik. Yine birçok ilçemizde ‘Aile içi iletişim’ seminerleri gerçekleştirdik. Kanser farkındalık ayımızda Belenli hanımlara Ketem işbirliğiyle seminer düzenledik ve kanser testleri yaptırdık. Farkındalıklarımızı artırmak için plastik kullanımı zararları ile ilgili seminerler düzenledik. Arsuz’ da bir köy okuluna kütüphane açılışı gerçekleştirdik. 15 Temmuz Kadın Kahramanlarımızı işleyen konferansımızı gerçekleştirdik. Vakıflar bölge müdürlüğü ile vakıf kuran kadınlar münasebeti ile Bezmialem Valide Sultan konferansını verdik. 1 yıllık çalışmalarımızı gözden geçirirken ne kadar dolu 1 yıl geçirdiğimizi ne çok cana dokunduğumuzu anımsadım. Yaptığımız bu çalışmada en az benim kadar hatta daha fazla emeği geçen yönetim ekibime huzurunuzda canı yürekten teşekkür ediyorum.”
Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>