AKİB İHRACATINDA YÜZLER GÜLÜYOR!

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Shore crane loading containers in freight ship


AKİB Koordinatör Başkanı Uğur Ateş “AKİB olarak ihracatımız 2018 yılı Kasım ayında %19 artış kaydederek 1 milyar 241 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Demir ve Demir Dışı Metaller ile Çelik sektörü %72,8, Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri ihracatı %21, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller ve Tekstil ve Hammaddeleri ihracatı %18, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı %16 ve Hububat-Bakliyat ihracatı %11 oranında artış gösterdi” dedi.

AKİB Koordinatör Başkanı Uğur Ateş, AKİB ihracatının Ekim ayında olduğu gibi Kasım ayında da %19’luk bir artışla Türkiye ihracatının artış oranının üzerinde bir artış yakaladığını vurgulayarak, “2018 yılı başlarında gösterdiğimiz durağanlıktan silkinerek, son aylarda rakamlarımıza yansıttığımız artışlar yüzümüzü güldürmeye devam ediyor. Ancak bu artış trendinin sürdürülebilirliği, bazı önemli dinamiklerin ve üretim girdilerinin de aynı oranda artmasına ve gelişmesine bağlıdır. Ayrıca üretime katılmadan, risk almadan, istihdama katkıda bulunmadan yani alın teri dökmeden rekabet edebilmek mümkün değildir. Artık global stratejiler de yeterli olmayıp, sektör sektör, bölge bölge çalışmak, iş yaratmak, ticari ilişkilerimiz geliştirmek zorundayız” diye konuştu.

KASIM AYI İHRACATINDA YÜZDE 19 ARTIŞ
AKİB rakamlarını değerlendiren Ateş, “Koordinatör Başkanı olduğum Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin 2018 yılı Kasım ayı ihracatı %19 artış kaydederek 1 milyar 43 milyon dolardan 1 milyar 241 milyon dolara yükseldi. 2017 ve 2018’i ilk 11 ay olarak değerlendirdiğimizde; ihracatımızın 2018 yılı ilk 11 ayında %6 oranında artarak 11 milyar 239 milyon dolara yükselirken, son 12 ayda ise önceki yıla göre yine %6 artışla 12 milyar 319 milyon dolar olarak gerçekleşti.

TÜRKİYE GENELİ İHRACATA KATKIMIZ %8,3
AKİB’in 2018 yılı Kasım ayında, 1 milyar 241 milyon dolar ihracat ile Türkiye genelinde 5. büyük genel sekreterlik konumunda yer aldığını kaydeden Ateş, ihracattaki artış oranlarına bakıldığında ise AKİB’in %19 ile en fazla ihracat artışı gerçekleştiren 2. genel sekreterlik olduğuna dikkat çekti. Türkiye geneli ihracatı AKİB’in sorumluluk sahasında bulunan iller açısından değerlendiren Ateş, 2018 yılının Kasım ayında en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Hatay’ın 10., Adana’nın 11., Kayseri’nin 12., Mersin’in 14. ve Karaman’ın 31. sırada olduğunu belirtti.
Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>