İSTE-TTO, HATAY’IN PATENT SAYISINI ARTIRMAKTA KARARLI!

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO), Hatay’daki sanayi kuruluşlarının sınai mülkiyet bilincini artırma hedefi doğrultusunda; kendi sektöründe öncü kuruluşlardan birisi olan ASAŞ Filtre firmasının Ar-Ge Departmanı çalışanlarına yönelik “Sınai Mülkiyet Temel Eğitimi” gerçekleştirdi.

İSTE-TTO ve ASAŞ Filtre işbirliği ile gerçekleştirilen mevcut proje ve eğitim faaliyetlerine ek olarak, özellikle ASAŞ Filtre’nin kurumsal Ar-Ge altyapısını güçlendirmek üzere; “Ar-Ge Departmanı çalışanlarına yönelik Sınai Mülkiyet Temel Eğitimi” gerçekleştirildi.

İSTE-TTO Koordinatörü Seçkin Dilek tarafından verilen eğitimde; sınai mülkiyetin firmalar için önemi, yapılacak yeni bir buluşun nasıl patentlenebileceği, patent ön araştırması, patent ve faydalı model başvuru süreçleri, marka ve markalaşma süreçleri, tasarım süreçleri hakkında detaylı bilgiler verildi.

Akademisyenler, öğrenciler ve sektöre yönelik sınai mülkiyet konusunda danışmanlık hizmeti vermekte olan İSTE-TTO’nun, aynı zamanda Türk Patent ve Marka Kurumu Bilgi ve Doküman Merkezi olarak da faaliyet gösterdiğini belirten Seçkin Dilek; “Bilgi odaklı ekonomik değişim ve gelişmeler çerçevesinde şirketlerin maddi varlıklarının yanı sıra, sınai ve fikri mülkiyete dayalı gayri maddi varlıkların da ön plana çıktığı dikkat çekmektedir. Bu değişime ayak uydurabilmek ve bilgi odaklı büyüme sağlayabilmek amacıyla, şirketlerde çalışan araştırmacıların sınai mülkiyet konusunda kapsamlı olarak bilgilendirilmesi ve patent kavramının öneminin firma vizyonuna yerleştirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, İSTE-TTO olarak, sektör gözetmeksizin şirketlere yönelik sınai mülkiyet konularında eğitim ve danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Hatay’daki Ar-Ge merkezi ve patent başvuru sayısını artırmak istiyoruz” dedi. Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>