HATAY KURTULUŞ MÜZESİ YAPILACAK

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hatay’ın tarihi meclis binasının kamulaştırılması ve binanın kurtuluş müzesi olarak hizmet vermesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yayman, açıklamasında Fransız mimar Leon Benju tarafından 1927 yılında yapılan binanın daha sonra Hatay’ın anavatana katılmasıyla beraber yapılan protokolle Hatay meclisi olarak hizmet verdiğini söyledi. 2, 3 ve 6 Eylül 1938 tarihinde söz konusu binada Hatay devleti meclisi toplantı yapıldığını aktaran Yayman, konu ile ilgili şu ifadelere yer verdi:
“Kültür Turizm Bakan yardımcılığım dönemimde bu binanın aslına uygun olarak ‘Hatay Kurtuluş Müzesi’ olması için çalışmaları başlattım. Hatay İl Kültür ve Turizm müdürümüz, bu konuda mülk sahibi Adalı ailesi ile irtibat kurdu. Bu bina şu an bir şirket tarafından kiralanmıştır ve künefeci olarak kullanılmaktadır. Fakat bu bina ile ilgili 2002 yılında Hatay valiliğinin bir kamulaştırma kararı vardır.”

Hatay Milletvekili Yayman “Biz bütün bu olanlar çerçevesinde, 2002 yılında gündüz sinemasının valilik kararı ile kamulaştırma kararının takipçisiyiz. Buranın en kısa zamanda kamulaştırılıp, Hatay devletinin meclisi olarak kullanılan binanın ‘Hatay Kurtuluş Müzesi’ olarak kullanılmasını teklif etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Tarihi binanın aslına uygun olarak kullanılması için gereken her çalışmayı yapacağını dile getiren Yayman, Hatay meclisinin toplandığı binanın Hatay’ın en değerli binası olduğunu da dile getirdi. Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>