AHMET ÇETİNKAYA, ‘KAMU ZARARI YOK!’

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Çetinkaya, Devlet Su İşleri tarafından yaptırılan feyezan kanalı üzerindeki köprülerle ilgili yaşanan sıkıntılar, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden 2 aydır gelmediğini iddia ettiği asfalt bedeli olan 1.5 milyon lira ve daha birkaç konuda eleştirilere cevap verdi. Sosyal medyadaki hasabından maddeller halinde her konuya açıklık getiren Çetinkaya, HBB’yi eleştirerek “İskenderun Belediyesince Feyezan Kanalı üzerine köprü yapılmamıştır. DSİ işleri tarafından yapılan köprünün yol bağlantıları ve kaplaması yapılmıştır. Köprülerin DSİ tarafından yapıldığı kotlar 500 yıllık ve 100 yıllık su debileri hesaplanarak verilmiştir” dedi.
Çetinkaya ayrıca, “Buradan gondol geçirileceği için bu şekilde yapıldı şeklinde bir ifade hiçbir kamu kurumu tarafından dile getirilemez. Eğer DSİ bu şekilde bir ifade kullanmış ya da yazı yazmışsa bunu ispat etmek zorundadır” tepkisinde bulundu.

‘MALUM ÇEVRELER SELEKTÖR YAPIYOR’
İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Çetinkaya açıklamasının devamında, “DSİ tarafından yapılan köprülerin eski kotlarında yol bağlantısı için proje hazırlanmış, maliyet hesaplanmıştır. 1.5 milyon lira civarında bir maliyet ortaya çıkmış, maliyet yüksek bulunmuş, bu sebeple de başka arayışlara girişilmiştir. Köprülerin kotunun kanal kenar duvarı seviyesine indirilmesi ile yol bağlantılarının önceki maliyetin yarısı kadar bir maliyetle yapılabileceği hesaplandığından bu yöntem tercih edilmiştir. DSİ Bölge Müdürlüğünden gereken izinler alınmıştır. Burada kamu zararından söz edilmesi mümkün değildir. Kaynağı belli olmayan, siyasi yıpratma amacı güden, zamanlaması itibarıyla bazı gerçekleri saptırmak için ortaya atılan, tabiri caizse malum çevrelerin selektör yapmasıdır” diye konuştu.

‘KESİN KABUL YAPILMADAN TADİLATA NEDEN İZİN VERDİNİZ?’
Çetinkaya, “Hiçbir siyasi birikimi olmayan bu çevrelerin, İskenderun Belediyesi hizmetleri üzerinden söylemlerde bulunması ve açıklama yapması, kamuoyuna kendini hatırlatması alışılagelmiş bir durumdur. DSİ işleri sözü edilen yazı ile ilgili olarak açıklama yapmalı ve eğer bir iddiası varsa bunu ispat etmelidir. Devletin dili yazıdır. Buradan DSİ yetkililerine soruyorum. Kanal üzerindeki köprülerin geçici kabulü ne zaman yapıldı? Köprülerin kesin kabulü yapılmadan tadilata neden izin verdiniz? Umarım verecek cevabınız vardır” açıklamasında bulundu.

‘KAZILARIN BEDELİNİ ÖDEYİN’  
Çetinkaya, “Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak siyasi rant uğruna İskenderun halkını cezalandıramazsınız. Asfaltını yaptığımız kazıların bedelleri 2 aydır Belediyemize gelmiyor. İskenderun Belediyesi’nin 1.5 milyon lira alacağı 2 aydır keyfi olarak bekletiliyor. Kamuoyuna önce bu ödemenin neden beklediğini açıklayın! Asfaltı kazan siz, kazı parasını alan siz, tamiri yapan İskenderun Belediyesi.. Bunun izahı var mıdır?” diye sordu. 

‘İTFAİYE BİNASINI HANGİ SATIN ALMA YÖNTEMİYLE, KAÇ PARAYA ALDINIZ’
Çetinkaya son olarak HBB yetkililerine şu soruyu sordu;
“Kırıkhan İlçesinde İtfaiye Binasını hangi satın alma yöntemi ile kimden kaç paraya aldınız? Bu konuda açıklama bekliyorum. Vizyonsuz açıklamalarla kamuoyunu boşuna meşgul etmek yerine ‘Yerli Otomobili İskenderun Üretebilir’ söylemine sahip çıkabilirsiniz.”
Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>