UĞUR FIRAT, ‘ESNAFIMIZI YAŞATALIM’

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


HESOB (Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği) Başkan vekili, İskenderun Esnaf Odaları başkanı, Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Uğur Fırat, Mega Radyo’da Mega Medya Grubu Genel Müdürü Semir Yazıcı’nın hazırlayıp sunduğu ‘Panorama’ adlı söyleşi programının canlı yayın konuğu oldu. Esnafların sorunları ve gündeme dair konuların konuşulduğu, yaklaşık bir saat süren keyifli söyleşide başkan Uğur Fırat, 18-24 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan ‘Ahilik Haftası’ programı ile ilgili bilgiler verdi.

‘AHİLİK KÜLTÜRÜ ESNAFLARIN KARDEŞLİĞİNİ ÖN PLANDA TUTAR
Başkan Uğur Fırat, Ahilik haftasında İskenderun halkına ve esnafına yaraşır bir bayram yaşatmayı amaçladıklarını kaydetti. Ahilik kültürünün, Türk kültürünün özünden gelen bir gelenek olduğunu söyleyen Başkan Fırat; “Ahilik kültürü esnafların kardeşliği, dayanışması ve paylaşımını ön planda tutar. Bu geleneksel kültürümüz geçmişte yaşanmış ve gelecekte yaşatılması gereken gerçek bir yaşam disiplinidir” dedi.
İskenderun esnafına yaraşır bir kardeşlik bayramı havasında esnaf geleneği bilincini hatırlatmak amacıyla etkinlikler düzenlediklerini belirten Uğur Fırat, kutlama programıyla ilgili bilgileri Mega Radyo mikrofonlarından dinleyenlerle paylaştı; “Bu etkinlikleri düzenlerken amacımız, esnaf ve halkımızı bütünleştirerek, birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin pekişmesini sağlamaktır” dedi.

‘ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ’
Semir Yazıcı’nın sorularını içtenlikle yanıtlayan Uğur Fırat, Ülkedeki terör ve sınır komşumuzdaki savaş nedeniyle esnafın zor günler yaşadığını, ama bu olumsuzlukların bir gün sona ereceğini, Ülkemizde ve komşularımızda en kısa zamanda barış ve kardeşlik ikliminin hâkim olacağını umduklarını belirterek şöyle devam etti; “Bizler her zaman esnafımızın yanındayız. Halkımız ile birlikte seçilmiş ve atanmış yerel yöneticilerimiz de esnafımızın yanında yer almalıdır. Halkımıza sesleniyorum, kentimizin, mahallemizin esnafına hep birlikte sahip çıkalım, Esnafımızı yaşatalım, destekleyelim. Unutmayalım ki geleneklerimizde mahallemizin esnafı aynı zamanda evimizi, çocuklarımızı, malımızı emanet edebildiğimiz, güvendiğimiz komşularımızdır.”

‘ANIT ALANI’NDAKİ ETKİNLİKLERE BEKLİYORUZ’
Program sonunda Başkan Fırat, esnafların ve halkımızın Ahilik Haftasını kutlayarak, İskenderun halkını, esnafları ve dinleyenleri, etkinliklere davet etti. Esnaflarımıza hayırlı işler temennisinde bulundu. Etkinliklerle ilgili program bilgilerini de paylaşan HESOB Başkanvekili Fırat konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ahilik Haftası kutlama etkinlikleri 18 Eylül Pazartesi günü Antakya’da başlayacak. 19 Eylül’de ise İskenderun’da Esnaf Oda Başkanlarımız ve tüm esnaflarımız ile birlikte etkinliklerimiz devam edecek. O gün saat 15:00’de HESOB heyeti olarak Kaymakamımızı ziyaret ederek ilçemizdeki kutlama etkinliklerimizi başlatacağız. Daha sonra esnaflarımızı ziyaret ederek karanfil takdiminde bulunacağız. Her yıl olduğu gibi saat 17:30’da geleneksel hale getirdiğimiz mehteran bölüğü eşliğinde kent merkezinden sahildeki Atatürk anıt alanına kadar esnaf yürüyüşümüz olacak. Etkinliğimiz anıt alanında devam edecek. Burada yılın ahisi, kalfası ve çırağına ödüller verilecek. Ahilik kaftanı giydirme, mehteran bölüğü gösterisi ile birlikte, ahilik pilavı, döner ve künefe ikramlarımız olacak.”
Başkanvekili Fırat, yine Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde 22 Eylül akşamı İskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası tarafından ve yine 26 Eylül akşamı ise İskenderun Berberler ve Kuaförleri odası tarafından Ahilik Geceleri düzenleneceğini söyledi.
Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>