ÜNİVERSİTE-İŞ DÜNYASI İŞBİRLİĞİ İÇİN BÜYÜK FIRSAT!

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı açıldı.
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde, çeşitli ihtiyaçlara cevap verecek bir program daha hayata geçiyor. Bölgedeki lisansüstü dereceli Ar-Ge personeli ihtiyacının artması, nitelikli Ar-Ge mühendislerine olan talebin karşılanabilmesi ve başvuru fazla olmasına rağmen tezli yüksek lisans ve doktora programlarında öğretim üyesi başına alınabilecek öğrenci sayısının sınırlı olması vb. gibi nedenlerle yüksek lisans eğitimine devam edemeyenler için; Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı açıldı.

’HER TÜRLÜ ENSTRÜMANI KULLANIYORUZ’

Yöneticiler, yönetici adayları ve diğer beyaz yakalı pozisyonunda çalışanların talepleri doğrultusunda kurgulanarak açılması teklif edilen ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından da onaylanan program ile ilgili bilgi veren İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, “Teknolojiye odaklanmış ve adanmış bir ‘Teknoversite’ vizyonunu ortaya koyan İSTE olarak, Üniversite-İş Dünyası İşbirliği’ni gerçekleştirmek için her türlü imkânı ve enstrümanı kullanıyoruz. Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı da bu işbirliğini sağlamak ve güçlendirmek için önemli bir köprü vazifesi görecek. Programdan mezun olan katılımcıların; tasarım, üretim ve yönetim konularında, mesleki etik ve sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda, bilişim teknolojilerini kullanarak, yenilikçi ve girişimci yöneticiler olarak kendi üretim veya hizmet şirketini kurabilmeleri ve şirketlerin Ar-Ge süreçlerinde etkin olarak çalışabilmelerini hedefliyoruz. Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı, farklı disiplinlerde eğitim almış ve halen çalışmakta olan veya yeni mezun mühendislerin, ileri teknolojilere dayalı sanayi kuruluşlarında ürün ve süreç tasarımı, geliştirme ve yönetme konusunda liderlik rollerini üstlenebilmeleri için ihtiyaç duyacakları bilgi ve becerileri kazandırmak amacıyla oluşturuldu. Program, İskenderun’da başta demir-çelik olmak üzere birçok sektörde çalışmakta olan lisans mezunları, sektör yöneticileri, yönetici adayları ve diğer beyaz yakalıların taleplerine de cevap verecek” şeklinde konuştu.

LİSANS DİPLOMASINA SAHİP OLMASI GEREKİYOR

Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı’na başvurabilmesi için; bir lisans diplomasına sahip olması gerekiyor. Programa başvuran adaylardan ALES veya eşdeğeri sınav notu istenmiyor. Ayrıca programa başvuracak adaylardan YÖKDİL, YDS veya eşdeğeri sınav notu da istenmeyecek. Programdaki derslerden bazıları şunlar: Ar-Ge Finansmanı, Ar-Ge Yönetimi, Bilgi Sistemleri ve Yönetimi, Çevre Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi, Enerji Yönetimi, Girişimcilik, İnsan Faktörleri Mühendisliği, İnsan Kaynakları Yönetimi, İstatistiksel Kalite Kontrolü, Mühendisler için Finans ve Muhasebe, Mühendisler için Yönetim ve Organizasyon, Mühendislik Ekonomisi, Mühendislik Projelerinin Yönetimi, Mühendislik Yönetiminde Yasal Konular, Mühendislikte Olasılık ve İstatistik, Örgütsel Davranış, Risk ve Belirsizlik Altında Karar Analizleri, Stratejik Teknoloji Yönetimi, Tedarik Zinciri Yönetimi, Teknolojik Ürünlerde Pazarlama, Uygulamalı Yöneylem Araştırması, Üretim Süreç Tasarımı ve Yönetimi, Ürün Tasarımı ve Geliştirme, Yalın Üretim ve Hizmet Sistemleri, vb. İSTE Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı’na çevrimiçi olarak aşağıdaki web bağlantısından başvurulabiliyor: https://obs.iste.edu.tr/oibs/ogrsis/basvuru_login.aspx
Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>