SİGARA İÇMEK ALLERJENLERE DUYARLILIĞI ARTIRIR

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Allerjinin herkeste farklı şekilde ortaya çıkabildiğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş, sigara içmenin de allerjenlere duyarlılığı artıran bir faktör olduğuna dikkat çekti. Özel İskenderun Palmiye Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş, allerjinin, normalde zararsız olan maddelere karşı anormal ve zararlı bağışıklık sistemi cevabı vermek olduğunu söyledi. Bitki polenlerinin normalde zararlı olmayan tanecikler olduğunu vurgulayan Uzman Dr. Özlem Berktaş, “Ancak bazı kişilerde nezle, öksürük, kaşıntı şikâyetlerinin ortaya çıkmasına neden olur, bu kişilere atopik bünyeli kişiler olarak tanımlanır. Allerjide normalde zararsız olan maddelere karşı Immünglobulin E adlı antikorun aşırı miktarda üretilmesi söz konusudur. Bu özellik genellikle genetik olarak kazanılmaktadır” dedi.

SİGARA DA DUYARLILIĞI ARTTIRAN FAKTÖR
Bu rahatsızlığa çevresel faktörlerin de katkısı bulunduğunu aktaran Uzman Dr. Özlem Bektaş, “Belli bir zaman süresinde belli bir allerjene yüksek düzeyde maruz kalan kişilerde o allerjene duyarlılık ihtimali artmaktadır. Sigara içmek de allerjenlere duyarlılığı artıran bir faktördür. Allerji herkeste farklı şekilde ortaya çıkabilir. Tekrarlayan hapşırık, burun akıntısı, göz yanması, geçmeyen öksürük, hırıltı, nefes darlığı veya kaşıntı, ciltte döküntü şeklinde kendini gösterebilir” diye konuştu. Allerjiye neden olan maddelerin kanda veya deride yapılan testlerle saptanabildiğini sözlerine ekleyen Uzman Dr. Berktaş en iyi tedavinin allerjeni saptayıp ondan uzak durmak olduğunu, allerji testinin hastanelerinde yapılabildiğini hatırlattı.
Haber/Foto: Cuma KESEROĞLU

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>