LİMANA YAKIN MOBİL GÜMRÜK BİRİMİ KURULUYOR

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, “Ticaretin Kolaylaştırılması Eylem Planı” konulu toplantıya ev sahipliği yaptı. Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen, “Ticaretin Kolaylaştırılması Eylem Planı” konulu toplantıda iş dünyasının istek ve önerileri gündeme geldi.

GÜMRÜK LABORATUVARI ŞART
Dünya Ticaret Örgütünün 164 ülkenin katılımıyla imzaladığı karar doğrultusunda ‘Ticaretin Kolaylaştırılması Eylem Planı’nı uygulayarak ürünün ilk üreticiden başlayan zincir halkasından son kullanıcıya gelene kadar daha hızlı ve daha ucuz ulaşması için yapılması gerekenlerin anlatıldığı toplantıda, uygulamada yaşanan sorunlar da ele alındı. Toplantıda en çok dikkat çeken konular arasında İskenderun’da Gümrük Laboratuvarı’nın kurulması, işlemlerin hızlanması için limana yakın alanda Mobil Gümrük Birimi kurulması konuları görüşüldü.

Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Ali Aygün, tüm katılımcıları ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.
Toplantıda bir sunum yapan İskenderun Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Fatih Tosyalı ise, Bölgenin uluslararası arenada hak ettiği konuma ulaşması, özel sektörün gelişmesi, ticaret erbabının sorunlarının çözümü için büyük gayret içinde olduklarını anlattı. Tosyalı, bu toplantıda alınan kararların ve stratejinin Türkiye ve tüm özel sektör için hayırlı olmasını diledi.  

Programa; Hatay Vali Yardımcısı Erol Özkan, Doğu Akdeniz Ticaret ve Gümrük Bölge Müdürü Ali Aygün, İskenderun OSB Başkanı Fatih Tosyalı, AKİB Başkanı Uğur Ateş, İTSO Başkanı Levent Yılmaz, TÜMSİAD Başkanı Doğan Gülsüren, İskenderun, İsdemir ve Zeytin Dalı Gümrük Müdürleri, Gümrük Müşavirleri, Sivil Toplum Kuruluşları katılım sağladılar.
Haber: Yılmaz AKPINAR

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>