DASİFED: ‘DARBELERE KARŞI, GÜÇLÜ DEMOKRASİ’

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Doğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “140 yıllık “Türk Demokrasi Tarihi”, maalesef yeniden hain bir darbe girişimi karşısında kalmış; toplumda demokrasiye karşı güvensizlik ve korku ortamı algısının yerleştirilmesi çabasına şahit olunmuştur. Artık, demokrasimizin darbelerden ve darbeci zihniyetten arındırılması zamanı gelmiştir. Demokrasiye müdahaleler ancak demokratik standartları yükselterek ve hukukun üstünlüğünü güçlendirerek önlenebilir” denildi.

‘KENETLENMELİYİZ’
Açıklama şöyle; “Doğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu olarak, Türkiye’nin refaha ve huzura ancak güçlü parlamento ve bağımsız-tarafsız bir yargı sistemine dayalı çağdaş demokrasi düzeni ile ulaşılabileceğine inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde sadece içeride değil, dışarıda da uzlaşma kültürü ve diplomasi dilinin ağırlık kazanması için siyasi partilerimiz başta olmak üzere iş dünyası örgütleri, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler, kanaat önderleri ile toplumun ortak bir gelecek paydasında birleşmesi, gücümüze güç katacaktır. Demokrasiye ve halkın iradesine olan inancımızla, toplum olarak yalnızca zor dönemlerde değil her zaman kenetlenerek, birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekmektedir. 15 Temmuzların bir daha yaşanmaması için kurumsal ve zihinsel bir dönüşüme ihtiyacımız olduğu gerçektir. Bu doğrultuda devlette liyakati esas alan bir yeniden yapılanma ve kurumsallaşma ile hayatın normal akışına dönülmesi, kurumlarımıza olan güveni artıracağı gibi demokrasi, hukuk devleti ve özgürlükler bağlamında millet iradesini de güçlendirecektir. Türk demokrasisinin uluslararası standartlara tam olarak uyması ve adaletin tam anlamıyla sağlanması ülkemizin hem yurt dışındaki itibarını yükseltecek, yatırım ve iş ortamının gelişmesini sağlayacak hem de AB üyelik sürecinde kolaylaştıracaktır. DASİFED olarak, bu süreçte evrensel demokratik ilkelerin ve Cumhuriyet değerlerinin savunucusu olmaya ve bu yönde emek vermeye devam edeceğimizi belirterek, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha minnet, rahmet ve saygıyla anıyoruz.”
Haber: Cuma KESEROĞLU

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>